r   e   k   l   a   m   a

Filmiki na YouTube, pytanie.

Informacje dotyczące rejestracji, ubezpieczenia i innych.

Moderatorzy: Majki, maciekx, prezes, qiun

Filmiki na YouTube, pytanie.

Postautor: Tomi Bravo dodano: 25 lut 2015, 23:02

Witam serdecznie, zakupiłem ostatnio kamerę i nagrywam swoje przejazdy. W programie oczywiście zakrywam tablice i licznik, ale. I tu moje pytanie, czy tablice rejestracyjne innych pojazdów, jak i twarze osób trzecich, których nie mam zgody na rejestrowanie i udostępnianie wizerunku, jest problemem? Słyszałem od osób, że jest za to mandat w wysokości 3000 zł. I się zastanawiam jak to jest. Wypowie się osoba, która coś wie na ten temat?
Pozdrawiam serdecznie, lewa :)
Tomi Bravo

Sprzęt: Cbr 600 F4i

Reklama

Re: Filmiki na YouTube, pytanie.

Postautor: ziemax dodano: 26 lut 2015, 00:05

Możesz nagrywać wszędzie, wszystko byleby nie naruszać innych dóbr osobistych i innych praw osób trzecich.
Jeżeli jest osoba która na nagraniu wyraźnie sobie tego nie życzy - wtedy masz zakaz nagrywania. Jeżeli filmujesz i nikt nie ma nic przeciwko - problemu brak.
Jak jest z tablicami? Tablice są używane w miejscu publicznym, na drodze, czy masz prawo nagrywać?
Ustawy konkretnie pod ten temat brak. Więc teoretycznie możesz. Bo sama blacha nie ujawnia kim jest właściciel, ażeby się tego dowiedzieć musisz mieć wyciąg np ze starostwa, wydziału komunikacji i tu jest zamknięta furtka. Nie ma w takim razie przesłanek że łamiesz ustawę o ochronie danych osobowych.
Awatar użytkownika
ziemax

Sprzęt: PC31A

Postautor: Tomi Bravo dodano: 26 lut 2015, 09:55

Rozumiem, a co do osób, to jeżeli na filmie jadę sobie i osoba miga mi przez sekundę niby nic wielkiego. Ale składa pozew za udostępnianie wizerunku bez jej wiedzy i mam po "du***"?
Tomi Bravo

Sprzęt: Cbr 600 F4i

Postautor: kikoks dodano: 26 lut 2015, 18:07

Tomi Bravo pisze:Rozumiem, a co do osób, to jeżeli na filmie jadę sobie i osoba miga mi przez sekundę niby nic wielkiego. Ale składa pozew za udostępnianie wizerunku bez jej wiedzy i mam po "du***"?

w teorii mógłby Cię ktoś pozwać jakby był wyraźnie widoczny na Twoim filmie, bez jego zgody, ale nie znam takiego przypadku jeszcze. Nie ma co się bawić w zamazywanie twarzy, chyba, że ktoś sobie tego nie życzy :P
Awatar użytkownika
kikoks

Sprzęt: cbr 600f2

Postautor: -maro- dodano: 26 lut 2015, 19:34

Można też popatrzyć na ten problem z punktu widzenia kamer które przesyłają obraz online bezpośrednio do internetu. Niejednokrotnie w wielu punktach miast funkcjonują takie kamery gdzie widać kto idzie, kto jedzie itd. Nikt tam nie zasłania twarzy, tablic rejestracyjnych też nikt nie pyta o zgodę na publikację wizerunku itd.
A, B, BE, C, CE, KWP
Awatar użytkownika
-maro-

Sprzęt: Yamaha FZ1N

Wróć do Prawo