r   e   k   l   a   m   a

Jaki akumulator do F4i żelowy Yuasa YTZ10S czy zalewany?

Opisy recenzje na temat akcesoriów do naszych CBR'ek.

Moderatorzy: Majki, maciekx, prezes, MAT

Jaki akumulator do F4i żelowy Yuasa YTZ10S czy zalewany?

Postautor: multifan4 dodano: 09 kwie 2018, 20:51

Witam
Wiosna przyszła i padł akumulator - nie przyjmuje energii, wykazuje objawy naładowania, kontrolki się nie świecą. Poprzedni był Yuasa YT12A-BM - zalewany.
Zastanawiam się, jaki kupić. Wg producenta powinien to być Yuasa YTZ10S, który jest akumulatorem żelowym, hermetycznie zamkniętym bez możliwości wlewania kwasu, jak każdy akumulator żelowy. Producent do niego nie dostarcza kwasu. Żaden akumulator żelowy nie jest zalewany przez użytkownika - akumulator zalewany to AGM.
Rynek jest zasypany akumulatorami Yuasa YTZ10S-BM (dostarczanym z elektrolitem osobno), którego to modelu Yuasa nie ma w ogóle w ofercie, te akumulatory są podróbką Yuasy, "udając" tylko cenę markowego aku.

Zastanawia mnie, czy warto szukać prawdziwego akumulatora żelowego, bo regulator jest dostosowany do jego charakterystyki - w końcu ładowarka do żelowych jest inna. Czy kupić zwykły, najtańszy z jak najdłuższą gwarancją? Szkoda by też było, gdyby po ewentualnej awarii regulatora poszedł akumulator za ok 500 zł. Dlaczego producent zastosował od 2001 roku akumulator żelowy?
Przeszukałem forum, ale podobnego tematu nie znalazłem, a chciałbym się na coś zdecydować.

Bardzo ciekawe filmy na ten temat są tu:
https://www.youtube.com/watch?v=S8--gf8q3Nk
https://www.youtube.com/watch?v=-wXyyGBwhLo
https://www.youtube.com/watch?v=mGWF8FAW-84
multifan4

Sprzęt: CBR 600 F4i

Reklama

Re: Jaki akumulator do F4i żelowy Yuasa YTZ10S czy zalewany?

Postautor: Majki dodano: 10 kwie 2018, 00:24

Kup zalewana Yuase styknie na kolejne 8lat-10lat.
łutututututututtutu...
Awatar użytkownika
Majki
Moderator

Sprzęt: Samoróbka

Postautor: multifan4 dodano: 10 kwie 2018, 19:20

Kupiłem taki, jaki był w sklepie, czyli chiński LP. W ofercie sklepów jest dużo akumulatorów, ale gdzie się nie zadzwoni, to nie ma na stanie, bo sezon się zaczął i wykupili.
Nie ma moim zdaniem sensu kupowania "Yuasy" YTZ10S-BM, którą może podrabiać ten sam chińczyk w tej samej fabryce, co produkują np. dla LP. Będę zimował to trochę pochodzi.
Sprzedawca stwierdził, że akumulatory motocyklowe AGM są bardzo wrażliwe na nie zimowanie, dużo bardziej niż tradycyjne samochodowe, z uwagi na brak płynnego elektrolitu i większość po kilkumiesięcznym nie użytkowaniu nie ruszy na wiosnę. Z kolei przepalanie F4i zimą jest złym pomysłem z uwagi na świece irydowe. Można było wyjąć i zimować - a tak zapłaciłem gapowe.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2018, 21:42 przez multifan4, łącznie zmieniany 1 raz
multifan4

Postautor: maciekx dodano: 10 kwie 2018, 21:21

ojjj coś ten sprzedawca chyba kręci nie bardzo wiem co znaczy "płynny elektrolit" bo z tego co widze płynny elektrolit to czyli zwykłe popularne akumulatory kwasowo ołowiowe czyli najpopularniejsze zwykłe samochodowe i jak domniemam najtansze motocyklowe, do motocykli ciut lepsze i drozsze sa akumulatory AGM czyli absorbed glass mat trochę teorii tutaj
Absorbed Glass Mat (AGM) Zaawansowana technologia produkcji baterii stosowana do produkcji baterii bezobsługowych, eliminuje zjawisko ubywania elektrolitu. Bateria napełniona elektrolitem jest szczelnie zamknięta - nie trzeba uzupełniać jej wodą ani mierzyć poziomu elektrolitu.

Dodatek wapnia, w bateriach AGM pozwala osiągać im trzykrotnie lepsze charakterystyki niż akumulatory konwencjonalne na bazie antymonu. Zapewnienie wolniejszej utraty pojemności przez baterie w stanie spoczynku, wymaga zimowego podtrzymania. Aby utrzymać fabryczną świeżość bateria AGM jest transportowana na sucho z dołączonym pojemnikiem elektrolitu. Uruchomienie następuje na krótko przed instalacją akumulatora. Szczelnie zamknięta, raz napełniona elektrolitem bateria AGM, staje się całkowicie bezobsługowa. Jest szczelnie zamknięta, kwas zostaje zaabsorbowany przez specjalny separator płyt, nie musimy się martwić o żadne wycieki kwasu, który może uszkodzić.

i nie wiem czemu miały by być gorsze od zwyklych tanszych? ja mam taką yuase http://allegro.pl/akumulator-yuasa-mf-a ... 66654.html teraz póki co drugi sezon i nie wiem czemu piszesz takie głupoty o tym zimowaniu jakby nie istniały prostowniki do ładowania zimą ?

Nie mowie że ta yuasa jest super hiper bajer bo to się okaże po kilku sezonach a sam na akumulatorach samochodowych zjadłem trochę zęby jak i wiele innych opini po znajomych na temat różnych aku i fakt nie zawsze najdroższe oznacza najlepsze i w autach stosuje zasadę najtanszy byle jaki bo i tak nie wytrzyma dluzej 2-3 lata a jak sie trafi dobry to i dluzej potrzyma, jednak układ ładowania w motocyklu jest dość delikatny z tego powodu zainwestowałem teraz w yuase, poprzednio miałem w 929 aku firmy Quand wytrzymał 3 sezony, i następny też tani jakiś szajs niby żelowy WM motorsport u mnie 1 sezon i u nastepnego wlasciciela chyba kolejne trzy sezony więc nie jest źle, zobaczymy ile yuasa potrzyma bo do reszty firm już wogóle jakoś nie mam zaufania chociaż też gdzieś jakieś tam negatywne opinie wyczytałem ale zobaczymy
mój szatanik gsx-r 1000k5 http://www.honda-cbr.pl/forum/szatan-suzuki-gsx-1000-t14207.html
Awatar użytkownika
maciekx
Moderator

Sprzęt: GSX-R 1000 k5
GG: 3502659

Postautor: multifan4 dodano: 10 kwie 2018, 21:44

Ciekaw jestem, co niewłaściwego napisałem w kwestii zimowania akumulatora motocyklowego? Chętnie poczytam i się douczę. Także chętnie poczytam, co sprzedawca mówi złego?
Akumulatorów samochodowych nigdy nie zimowałem i negatywnych konsekwencji nie było. Dlatego też o sprawnym motocyklowym nie pomyślałem.

Yuasa mnie padła w samochodzie kilka miesięcy po gwarancji a była używana cały czas, fakt, auto nie odpala lekko.
multifan4

Postautor: maciekx dodano: 10 kwie 2018, 22:04

chodzi o te zimowanie i dla mnie to taki typowy bełkot sprzedawcy aby tylko wcisnąć to co ma na stanie i tak klepie że sa bardzo wrażliwe na zimowanie skoro mamy do dyspozycji prostowniki i możemy sobie regularnie ładnie ładować nawet lepiej jak układ ładowania motocykla że tak powiem i po prawidłowym przechowywaniu w ciepłym miejscu i kontrolnym doładowywaniu, mądrym i dobrym prostownikiem niby czemu miało by mu się coś stać po zimie ? tego nie rozumiem. chyba że mówimy o trzymaniu na mrozie akumulatora bez wyciagania z motocykla to ok ale wtedy większość aku może paść i nie będzie tu pewnie litości czy to będzie zwykły kwasowo ołowiowy żelowy czy agm, ok nie jestem sprzedawcą ani specem w dziedzinie akumulatorów ale z elektroniką/elektryką mam sporo do czynienia i z wykształcenia i z racji wykonywanego zawodu więc coś odrobinę pojęcia mam.
mój szatanik gsx-r 1000k5 http://www.honda-cbr.pl/forum/szatan-suzuki-gsx-1000-t14207.html
Awatar użytkownika
maciekx
Moderator

Sprzęt: GSX-R 1000 k5
GG: 3502659

Postautor: multifan4 dodano: 10 kwie 2018, 22:49

Zimowanie zdaniem sprzedawcy i moim oznacza trzymanie aku w cieple i naładowanie go co najmniej dwa razy przez zimę do oznak pełnego naładowania. Oczywiście, są prostowniki doładowujące, większość współczesnych prostowników ma funkcję podtrzymania, jest to lepsze (nie zapomni się o aku), ale nie konieczne.

U mnie akumulator zimował nie wyjmowany, nie doładowywany, w garażu nie ogrzewanym - dlatego też padł całkowicie i zapłaciłem 180 zł gapowego.
multifan4

Wróć do Akcesoria