r   e   k   l   a   m   a

Regeneracja sprzęgła CBR F4i

Hurricane F1 PC19 (1987-1988), F1 PC23 (1989-1990), F2 PC25 (1991-1994), F3 PC31 (1995-1996), F3 PC31 (1997-1998), F4 PC35 (1999-2000), F4i PC35 (2001-2006), F Sport PC35 (2001-2002)

Moderatorzy: Majki, maciekx, prezes

Re: Regeneracja sprzęgła CBR F4i

Postautor: wojtas1613 dodano: 28 lut 2019, 11:07

Siema,
Tak nawiązując do tego filmiku to nie wiem czy ktoś to zauważył, ale gość źle zmontował to sprzęgło...
Ostatnia tarczka powinna być przestawiona o jeden rowek, a gość ją włożył w ten same rowki jak poprzednie co może właśnie powodować problemy z działaniem sprzęgła...
Kolejna sprawa luz na klamce ustawił zły... Bolączką każdej F4i jest naciągająca się linka sprzęgła przy maksymalnym skręceniu kierownicy w lewo co powoduje, przy złym ustawieniu wysprzęglanie lub problem przy ruszaniu ze skręconą kierownicą...
Taki tutorial na filmie z du** trochę, klamka powinna mieć luz ok 10mm wtedy własnie nie powoduje wysprzęglania przy skręcaniu, a ostatnia tarczka (w SERVICE MANUAL doskonale o tym napisane) powinna być przestawiona względem reszty o jeden rowek

Ja w swojej F4i zakładałem sprzęgło TRW (nie pamiętam kodu), ale u mnie wszystko się zgadzało co prawda sprzęgło na początku było dość twardawe, ale po przejechaniu 200-300km sprężyny się ładnie ułożyły i wszystko jest OK
wojtas1613

Sprzęt: Honda CBR F4i

Reklama

Postautor: dodek dodano: 28 lut 2019, 23:06

To byłby jakiś kosmos gdyby sie tak działo... , jak ci sie tak dzieje masz źle poprowadzoną linkę w okolicach przedniego zawieszenia i stelaża czachy
dodek

Sprzęt: f4i

Postautor: wojtas1613 dodano: 01 mar 2019, 11:34

Mam założoną linke tak jak serwisówka, linka oryginał nie kombinowane, a sprawdzałem już w kilku sztukach F4i i ten sam objaw także nie wiem, a dodam że pytałem nawet naszego forumowego kolegi "michał750", który w f4i siedzi i handluje tymi sztukami od lat i taki sam objaw mi powiedział, że każda sztuka f4i tak ma
wojtas1613

Sprzęt: Honda CBR F4i

Postautor: Maestroo dodano: 03 mar 2019, 22:10

Hmm. Z moich obserwacji i innych osób sprzęgło się skończyło bo przy normalnym ruszaniu gdzie klamka praktycznie puszczona, obroty idą w górę a tu zero reakcji . Regulacja linki już nie pomaga.
A tak już na poważnie we wtorek chce dokonać zakupu części. Co polecacie za zestaw. Jakiej firmy tarcze sprzęgła kopic TRW, EBC, czy NHC co wybrać. Sprężyny to widzę tylko że sa TRW a wiec nie ma dużego pola wyboru. przekładki tak samo. A więc tylko w tym temacie potrzebuje pomocy.
Awatar użytkownika
Maestroo

Sprzęt: CBR 600F4

Postautor: dodek dodano: 04 mar 2019, 00:02

Bierz spreżynki i tarcze z EBC - najlepiej trzymają wymiery.

Apropos linki - w f4i wkurza mnie to ze linka zasłania zegary - tj. licznik przebiegu, ale można zrobić coś takiego
Obrazek
dodek

Postautor: denny4 dodano: 04 mar 2019, 14:31

@Maestroo
Przede wszystkim rozbebesz to sprzęgło i zobacz co tam się dzieje. Przemierz wszystkie tarczki i przekładki, obejrzyj kosze w jakim są stanie i jakiej wysokości są sprężyny. Będziesz miał pełny obraz sytuacji co kupić i wymienić. Wtedy zacznij zamawiać. Może się okazać że tylko sprężyny sa do wymiany a reszta trzyma wymiary fabryczne.
Odradzam Ci zakup zestawu TRW. Ja zamówiłem dedykowany, sklep potwierdził po VIN że pasuje, a przyszło zupełnie coś innego. Sprawdzali w sklepie z takim samym zestawem i okazuje się że taka sama pomyłka. Zresztą pisałem o tym w pierwszym poście.
Jeśli chodzi o sprężyny to zastanowiłbym się nad oryginałem. Te z TRW są twardsze i jak porównywałem to ZNACZNIE twardsze. Mi osobiście do normalnej jazdy za twarde. Jeszcze na trasie jako tako ale w mieście to łapa puchnie.Oryginalne sprężyny Hondy wychodzą po 100zł za komplet ale są też innych firm normalnej twardości.
Awatar użytkownika
denny4

Sprzęt: CBR F4i

Postautor: Maestroo dodano: 10 mar 2019, 21:29

Witam.
Jestem po rozbiórce sprzęgła.
Sprawa przedstawia się następująco:
wymiary - Sprężyny 45,5 mm , tarcze 3 mm, przekładki 2 mm.
Wymiary mieszczą się w normie z tego co widzę .Ale tarczki wglądaj jak były wyślizgane (coś w stylu przegrzanych klocków hamulcowych) Przekładki noszą przebarwienia i na tych ostatnich od strony silnika widoczne na górnych krawędziakach fioletowe przebarwienia i a na reszcie żółte.
Mają tęż liczne przetarcia ale nie wiem czy to zła oznaka.
Zamieszczam zdjęcia. (robione z telefony ale widać wymienione wady.
Poproszę o ocenę sytuacji i jak coś propozycję jaki zestaw kupić jeśli zajdzie taka potrzeba.
Wybacz denny4 :D że to wszytko w twoim temacie jest rozpisane ale nie chcę porostu tworzyć nowego a tematyczność nadal zachowana. Pozdrawiam. :-)

PS. Zauważyłem linka sprzęgła jest już mocno przetarta. Na jednym z portalu Aukcyjnym znalazłem linki ale jest dość duża rozbieżność cenowa od 30 do 80 zł . Czy m się różnią te linki.
Załączniki
DSC_0021-min.JPG
DSC_0022-min.JPG
DSC_0025-min.JPG
DSC_0026-min.JPG
DSC_0027-min.JPG
DSC_0029-min.JPG
DSC_0030-min.JPG
DSC_0032-min.JPG
DSC_0033-min.JPG
DSC_0035-min.JPG
DSC_0037-min.JPG
DSC_0038-min.JPG
Awatar użytkownika
Maestroo

Sprzęt: CBR 600F4

Postautor: denny4 dodano: 14 mar 2019, 20:04

No i w końcu doczekałem się prezentów ;)
IMG_20190308_094929.jpg
Śruby i sprężyny dotarły.

Udało mi się zmontować wszystko i zalać świeżutkim olejem.
Nie wiem czy jest jakaś różnica bo trzeba by wyjechać na miasto ale mam wrażenie że zaczyna łapać trochę niżej niż poprzednio. No i trochę inaczej ustawiłem linkę maksymalnie skracając śrubę przy klamce (chociaż to nie powinno mieć znaczenia). Jak tylko się przejadę to na pewno zdam relację czy jest jakikolwiek efekt mojej babraniny.
Mam nadzieję że śruby dokręcone na wyczucie się nie odkręcą z kosza bo mój klucz dynamometryczny zaczyna się od 14Nm, a śruby trzeba było dokręcić z siłą 12Nm.
Awatar użytkownika
denny4

Postautor: denny4 dodano: 14 mar 2019, 20:31

Maestroo pisze:Witam.
Jestem po rozbiórce sprzęgła.
Sprawa przedstawia się następująco:

Tarczki w moim też są bardzo gładkie ale to nie powinno mieć znaczenia. Sprzęgło w końcu jest lepkościowe więc gładziutkie tarczki to lepsze trzymanie.
Jeśli chodzi o przekładki to już są trochę zmęczone na moje oko. Najlepiej sprawdzić zwichrowanie.
Szczelinomierz w rękę kawałek szyby i jedziemy szukając gdzie listek 0.3mm się zmieści.
Sprężyny jak nówki.
No a linka to już do oględzin i sprawdzenia czy nie haczy w pancerzu. Osobiście przy każdej wymianie oleju wycieram i smaruję linkę od sprzęgła zwykłym olejem silnikowym. Oryginalna linka z Japonii to koszt ok. 120zł. Cena jest zapewne tak różna ze względu na wykonanie i jakość. Jedne grubsze - drugie cieńsze i jakość pancerza z zakuciem. Moja jest oryginalna i jest naprawdę gruba.
Z jednej strony jak strzeli to nie ma tragedii, z drugiej może napędzić niezłego stracha na mieście.
Awatar użytkownika
denny4

Reklama

Postautor: dodek dodano: 14 mar 2019, 22:21

Drogo cie wyszły graty w aso?
Sprawdz dobrze pokrywe sprzegła - dekiel czy wysprzeglik działa dobrze to lubi czasem pekać, łożysko oporowe też ok ?
Do do oleju - 5100 bardzo lubi sklejać sprzegło. dlatego każdemu polecam co innego - np 7100 albo castrola 10w50 - osobisciego uzywam i sklejanie sprzegła na nim nie występuje wogole. Sprzegło działa precyzyjnie
dodek

PoprzedniaNastępna

Wróć do CBR 600F